Úvod > Dění v obci > Historie

Historie

HistorieHrdlořezy leží 5 km západně od Mladé Boleslavi a podle archeologických průzkumů se jedná o jedno z nejstarších opevněných míst na Mladoboleslavsku. Nalezené předměty pocházejí z 2. poloviny 2. století, kdy na Předlišce bylo zřejmě kultovní místo unětické kultury. První písemná zmínka pochází z roku 1406.

Obec byla původně zemědělská s vesnickou návsí, které dominuje kaplička sv. Jana Nepomuckého. V roce 1882 začalo vyučování v obecním domku. V roce 1885 byl založen Dobrovolný sbor hasičů. V roce 1890 byla založena občanská čtenářská beseda.

V současné době silniční přemostění dalo obci nový moderní ráz.

Nejvyšší nadmořská výška obce je 286 m n. m..V obci je v současné době 630 obyvatel. Obec je v vzhledem k velkému rozložení rozdělena na tři části a to na vrchní část Hrdlořezy, na Přední důl Hrdlořezy a Zadní důl Hrdlořezy. V obci se nachází hřiště, tenisové kurty a vodní nádrž. Dominantou obce je kaplička sv. Jana Nepomuckého.

Obec Hrdlořezy na uctění památky p. Tarantíka, nechala zhotovit pamětní desku a dohodla se s vlastníkem benzínové čerpací stanice Hrdlořezy o její umístění. V těchto místech stávala usedlost, ve které se 27. 4. 1911 narodil pan Václav Tarantík, který během druhé světové války bojoval jako jeden z prvních Čechoslováků u 1. české bombardovací peruti v Anglií. Dne 13.7. 1944 se rotmistr Václav Tarantík  během hlídkového letu nad Atlantikem stal obětí svého poslání. Položil svůj život v boji proti nepříteli jako statečný obhájce našich ideálů a svobody.  Čest jeho památce